שמיני – למי יש באמת רגליים על הקרקע

בס"ד

'כוח המושך' הוא הכושר החיוני שמאפשר לנו להיות ניזונים ברוחניות וגשמיות, והוא מתעצם מתוך ענווה ושפלות.

איש רוחני הוא אדם שהוריד את כל מה שאנשים חולמים שהוא נמצא למעלה, והביא למטה, על הקרקע.

אפשר לומר שהצורך החיוני ביותר של כל דבר חי הוא להיות מחובר לקרקע, ולא בכדי אחד הכוחות היסודיים בבריאה הוא כוח המשיכה, בלעדיו אין קיום לשום דבר. החיים מתרחשים על הארץ, באוויר מרחפות הרוחות. הכל היה מן העפר והניתוק משמעותו מוות.

אולי אנחנו לא מייחסים לכך חשיבות, אבל חיינו תלויים בהיותנו מחוברים וצועדים עם רגליים על הקרקע. זהו כושר מסוים – הכושר למשוך השפעות. כל יצור חי התברך ביכולת הזו, הצמח ששואב את הלחות ממעבה האדמה, בעלי כנף זעירים המוצצים את מזונם מצמחים ופרחים, היונקים ושאר בעלי חיים המעכלים את מזונם – העיכול הוא כוח משיכה. כל רגע של חיים כרוך ביכולת חיונית לשאוף אוויר אל הריאות. כוח המשיכה הוא מעגל החיים, וגם ברוחניות.

*

רוחניות ואלוקות שייכים אמנם ללמעלה, אבל אפילו המושג 'שאיפות' כולו אומר ירידה והתחברות. לשאוף משמע לשאוב את האוויר שמרחף למעלה, פנימה. דהיינו להוריד, לחבר, לקשור את האור ואת הרצון בלב. מה שנשאר למעלה לא קשור אליך, לא מזין ולא מחייה אותך. ולכן עיקרה של רוחניות היא היכולת למשוך את ה' כביכול לכאן, וככל שכושר המשיכה חזק יותר הקדושה מתרבה והרוחניות מתעצמת. גדול בעלי כוח המושך הוא משה רבינו שבכוחו העצום שאב אל העולם החומרי הזה את תורת ה', עד כדי כך עצום היה כוחו לינוק ולשאוב אלוקות שהוא הביא ומסר בידינו את הרצון של השי"ת, לא לפני שנאבק בדרי מעלה והפקיע את הרוחניות הזו אפילו מידיהם של מלאכים.

למשוך השפעות

עד כמה שרגילים לחשוב להפך, האמת היא שכדי להיות רוחניים יותר אנו זקוקים למישהו שיוריד אותנו אל הקרקע. האנשים הרוחניים באמת הם אותם יחידים שמהלכים על פני האדמה, מחוברים ליישוב הדעת והתורה מעוכלת ושוכנת בתוכם בבחינת 'ותורתך בתוך מעי'. כל השאר מרחפים, מעופפים ומתמסרים לדמיונות. כשהעולם אומרים על מישהו שרגליו על הקרקע כוונתם לכך שהוא מבוסס בחומריותו, וזו כאמור טעות. מחובר לקרקע הוא מי שהצליח לקשור את הנשמה שלו, את הרצונות הטובים שלו ואת המחשבות והמידות אל המציאות, הוא חי ולא רק חולם שהוא חי.

הכושר החיוני הזה, כפי שמלמד רבינו (ליקו"מ תורה ע') תלוי בענווה. ככל שאדם מסגל שפלות וענווה יתרה הוא נעשה בעל כוח משיכה רב יותר, בכוחו למשוך אליו השפעות, חיות, ואפילו אלוקות. זו הסיבה שמשה רבינו, היונק הגדול של הרוחניות, התייחד בענוותנותו דייקא.

פרשת השבוע מדברת אלינו מתוך היום הגדול של עם ישראל המפורסם בשמו 'היום השמיני', זהו יום הקמת המשכן ושמו מעיד על שבעת הימים שקדמו לו, שבעת ימי המילואים. זהו יום גורלי – האם נזכה להשראת שכינה? אם נתרגם את המשאלה למה שנוגע לנו היא תנוסח כך: האם נזכה להביא את ה' יתברך לתוך החיים שלנו. זהו תפקידו של המשכן, מלשון 'משכון' או 'מושך'. השפעות לא חסרות, מעט מעל גובהו של העולם הזה יש הכל, הרוחניות היא אינסופיות ושם יש שפע בלי גבול וקדושה בלי הפסק, יש שם שובע והצלחות שמחה וחיוניות שיספיקו עבור כל העולם ומיליארדי יצוריו. אלא מאי – מי יוריד את האור מהמדף, זו השאלה. המשכן נועד להביא את כל הטוב הזה למטה, לכאן. והיום השמיני נקבע כתאריך לכך.

אש זרה

בשלהי הפרשה מוזכר אחד המאורעות הכואבים אך גם עתירי המוסר שאירעו לכלל ישראל – פגם נדב ואביהו בהבאת אש זרה ומיתתם בקודש הקודשים. המעשה אפוף כולו בסודות רמים הקשורים לסוד נשמתם הרוממה של בעלי המעשה, והעבודה שהדבר אירע דווקא ביום השמיני, היום הגדול והמקווה, רק מוסיפה נופך של מוסר והשכל למאורע. במעשה של נדב ואביהו לא חסרה קדושה כפי שלהם עצמם לא חסרו מעלות, אישים אלו תוארו על ידי הקדוש ברוך הוא בכבודו ובעצמו כקרוביו, 'בקרובי אקדש', הקרובים של ה' נשרפו בעקבות הבאת אש זרה?! אכן פליאה נשגבה. באש של בני אהרון כאמור לא חסרה קדושה – אלא שזרה היתה, מנותקת ולא מחוברת. בזוהר נאמר שהפגם קשור לכך שלא אינסבו כדכתיב 'ובנים לא היו להם', כמו כן מפני שנכנסו למקדש שתויי יין. רבי נתן מדבר רבות על סוד מות בני אהרון בקודש ועל אסון ריבוי אור, בקטורת שהרגה את שני הקדושים הללו חסר היה העיקר: 'קטורת' דהיינו קשר וחיבור בין כוח המושך לכוח המכריח. נשמותיהם של נדב ואביהו קשורות בסוד נפלא עם נשמת אליהו הנביא, תיקונם של הנשמות הללו הולך מדור לדור ותלויות בו כל הישועות וההצלות של כל יהודי. במילה 'אנא' רמוזים השמות אליהו נדב אביהו, וכשיהודי צועק אנא ה' הושיע נא או אנא ה' הצליחה נא, הוא מתאזר בכוחן של הנשמות הללו (אריז"ל). כל הישועות וכל ההצלות תלויות ביכולת שלנו למשוך אלוקות לכאן, לחבר נשמה לגוף, להיות עם רגליים על הקרקע, באמת.

(על פי ליקו"ה חזקת מטלטלין ד)

1804 סך כל הצפיות 1 צפיות היום
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים