פרשת שלח – להתחזק זו לא פסיכולוגיה!

בס"ד (התפרסם בעלה לתרופה תשע"ד)

המרגלים הוציאו דיבת הארץ רעה ועם ישראל נענש בעונש שאין דוגמתו. ללמדך עד כמה חמור חטא חלישות הדעת.

היום כל העולם מדבר על חיזוק ובניית הנפש. בחוץ זו פסיכולוגיה. אצלנו זו מצווה מדאורייתא. החיזוק והכשרת הנפש אינם 'מכשירי מצווה', זו המצווה בעצמה.

אין חולק על כך ששאיפות הן כוח הנעה נפלא. אדם עלול להיות עצלן גדול, אם לא שיש בליבו חשק להשיג דבר מה. התשוקה להשגת המטרה, תעניק לו כוחות ותמריץ אותו לעשייה נלהבת. העולם מלא במטרות שונות ומשונות, שמעניקות לאנשים חשק להתרוצץ לילה ויום. כיהודים, יש לנו את הסיבה הטובה ביותר לחיוניות, מרץ ושמחה. יש לנו תפקיד בכיר. תכלית ברורה. נו, קדימה לעבודה.

*

ילד נכנס בגיל שלוש לתלמוד תורה. נותנים לו ללקק דבש מעל גבי האותיות. לחוש נעימות של תורה. מחנכים אותו שיש בעולם דברים מתוקים באמת, זו התחלה נפלאה לטיפוס ארוך על סולם העלייה. אלא מאי, לפעמים הילד היקיר הזה שגדל ונעשה בינתיים לאיש, מתייבש או אולי מתייאש? בכל אופן הוא לפתע חסר חשק. מה אירע?

זהירות, לשון הרע!

הדבר פשוט. אדם יכול לאהוב דבר מה. הוא טעם ממנו, ראה כי טוב, טעים לו. אך מה יקרה אילו יעמוד לצידו מישהו ויתעקש ללחוש 'זה לא טעים, זה לא טוב, זה לא יצליח'? נכון, מהר מאוד הוא יאבד את החשק. זה אירע לכולנו. אדם שומע, אף אם מבלי משים, דיבורים מצנני התלהבות. אולי שכנעו אותו שעבודת הבורא זה עניין סבוך שקשור בנפילות ומעברים. שמא דיברו על ליבו שלא כל אחד יכול באמת להצליח. אמרו לו שהוא לא מספיק טוב. בלבלו את דעתו באיומים על קשיים שיבואו. הכלל, הצליחו לרוקן לו את הרוח מהמפרשים. צא וראה מה כוחה של לשון הרע. כן, זו הוצאת דיבה. אדם נכנס עם עיניים בורקות לעבודת הבורא. נרגש כמו ילד תם המאמין בטוב ומקווה לטוב. ואז עטים עליו בעלי לשון הרע. מעכירים את רוחו בדיבורים מייאשים. הם 'דואגים' לו, מבקשים להציל אותו מאכזבות, מעדכנים מלכתחילה – 'דע לך החיים לא כל כך פשוטים. מה שאתה מחפש לא בדיוק קיים'. זו הוצאת דיבה על הקדושה. על האידישקייט. על התכלית הנצחית. על השם יתברך. ויש גם לשון הרע כפשוטו. אנשים רגילים לרכל על בני אדם, לספר דיבתם, רוע מעלליהם. אדם שומע יותר מדי רע, תמימותו נעכרת וליבו מצטנן.

מכיוון שהעולם מלא בחיידקים של לשון הרע וחלישות הדעת, מוכרחים לקחת חיסון, חיזוק. זהו נושא מאוד מדובר בימינו. מי אינו מדבר על חיזוק ובניית הנפש? ספרים נכתבו על כך, פותחו שיטות וצצו מטפלים בכל קצוות תבל. הבעיה היא שאנשים סבורים שזו פסיכולוגיה, שיטת ריפוי וכדומה. רבינו הקדוש, רופא הנפשות ורוקח סגולות המרפא העתיקות והחדישות בתבל, מגלה נפלאות. ההתחזקות איננה 'רעיון' או 'שיטה'. זו גם לא המלצה. התחזקות זה חיוב מדאורייתא. זו עבודת הבורא. זהו עצם אור השכל, האמונה. אתה יהודי ובנפשך תלויים עולמות, מלאכים ושרפים לאין קץ. כל כוונת הבריאה ותכליתה תלויה בתפקודך. ואתה מה? שבור, מיואש, קריר, זקן? לא יתכן.

 

זאת יש לדעת: ההשתדלות שלנו בהתחזקות, בין אם זו התחזקות בנושאי פרנסה, בריאות, פחדים, או כל נושא אחר. השתדלות זו איננה 'מכשיר מצווה', זו המצווה בעצמה. טעות לראות את עבודת ההתחזקות או הכנת הלב להתלהבות, כעניין נלווה לעבודת הבורא. צדיקים הניחו את העיסוק הזה במרכז, כמטרה ולא רק אמצעי. יהודי המתעקש להתחזק, לרומם את דעתו, להתחדש – עסוק בעבודה קשה שבמקדש. זו לא פסיכולוגיה! עבודת ההתחזקות והכשרת הנפש היא אחד העיסוקים היותר חשובים ביהדות. הבעיה היא שזו עבודה עדינה, עדינה מאוד. די במחשבה אחת של זלזול, כדי לשרוף עמל רב.

אל תהיה מרגל

הרעיון הזה מודגש מאוד בפרשת המרגלים. היכן מצינו עונש חמור כמו זה שהושת על כלל ישראל בעקבות חטא המרגלים? גלות של ארבעים שנה במדבר, חורבן שתי בתי מקדש וגלות לדורות. נורא. אתה למד מכך אלו אסונות עלול לשון הרע להמיט על העולם. הינך למד גם עד כמה חשובה המלחמה בריגול הזה. לשם כך, כצעד ראשון עלינו לפנות מקום של כבוד לעבודת ההתחזקות. לגשת אל העיסוק בהכשרת הנפש והבראתה ברצינות יתרה.

בראש ובראשונה עלינו להתפטר מהרגל העקשנות. כן, יש באדם טבע עיקש. הוא אומר בפשיטות 'לא רוצה להתחזק וזהו'. יש להיזהר מכך. אדם עלול להפסיד המון בזכות עקשנות שגויה, והתורה הראתה לנו דוגמה חייה לכך בפרשת השבוע, במעשה המרגלים. אל לנו להחליט לבד מהי עבודת הבורא. הצדיקים מלמדים איך לשמוע ולקבל את הרמזים הנכונים מאת השם. איך להפך מצב מייאש לתקווה חדשה ונפילה לעליה. יש גם צורך בעריכת חשבון נפש, רצינות ושימת לב. אבל אין לך רשות להתעקש שלא להתחזק. אסור לך לרגל על עצמך, 'הצלחתי או לא'. אסור גם להוציא דיבה 'אף פעם זה לא הולך'. קבל את הוראת הצדיקים והייה מוכן להתחזק, להתנחם, להתעודד. זו לא המלצה, זו מצווה מהתורה.

 

2047 סך כל הצפיות 3 צפיות היום
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים