פרשת במדבר – מתכוננים לקבל תורה

זהו כלל גדול באמונה – אילולא שאתה עצמך עושה נחת רוח פרטית וייחודית לבורא עולם, לא היית נברא.

אם אנשים אינם מסוגלים לנהוג כבוד זה בזה, הרי זה מפני שאינם מסוגלים לכבד את נקודתם הפרטית. הם אינם יודעים ששום אדם בעולם לא יוכל להחליף אותם.

כולנו מכירים מן הסתם את ההרגשה כאשר מחפשים נואשות דבר מה חשוב, ולא מוצאים. תחושת חוסר אונים.

חפצים נוהגים לעיתים ללכת לאיבוד, והמקום הזה אליו נודדים כל הדברים האבודים, אין לו מיקום ולא גבולות מדויקים. מה שהולך לאיבוד עלול להימצא בכל מקום, אבל ההרגשה היא כאילו אינו מצוי בשום מקום.

לאבד חפץ, מילא. לאבד את עצמך, אוי ואבוי. מה עלול לגרום לאדם לאבד את עצמו?

ניתוק. אדם עשוי לעיתים להתנתק מעצמו, לעזוב את החבל. זה מתחיל בהצצה קטנה החוצה, אל מעבר לנחלה האישית. סקרנות של קנאה. מתווסף לזה דמיון פורה, וזהו, אדם שוכח את מקומו. נוטש את עמדתו וזונח את תפקידו. הוא מחפש משהו אחר, רוצה חיים אחרים, מעוניין להשיג את ההצלחה של השכן. מהר מאוד מגיעה גם חלישות הדעת ותחושת תלישות. זה גם מתכון בדוק לקנאה רעה, מריבות ושנאת חינם.

***

אין לך אדם שאין לו מקום ושעה, אדם ללא מקום אינו אדם. לכל יהודי מקום בעולם. כולנו נבראנו לשם מטרה מסוימת ומדויקת, וגם אם במרחב ישנם אנשים נוספים, תפקידנו שלנו נותר אישי לחלוטין.

אף אדם בעולם, גם המוצלח והזורח ביותר, לא יוכל למלאות את מקומך ר' יהודי. אין לך כפיל בכל תבל, לא בהווה ולא בשום עבר ועתיד. אדם נברא יחידי. זהו כלל גדול באמונה – אילולא שאתה עצמך עושה נחת רוח פרטית וייחודית לבורא עולם, לא היית נברא.

מי שחייו מכוונים אל ההבנה הזו, לעולם לא יחוש מיותר. אף אדם, גם המוצלח והמופלא ביותר בסביבתו, לא יאיים על קיומו. וממילא גם הוא לא יזדקק 'להגן' על מקומו, ולהתקוטט עם שום בריה. באמת אמרו: כל הצרות מתחילות כאשר אדם שוכח את מקומו ומתנתק מעצמו.

שאו את ראש

בימים אלו אנו עוסקים בספירה. השבוע נכנסנו לחומש חדש, גם הוא עוסק בספירה. חומש במדבר קרוי גם 'חומש הפקודים', על שום מצוות הפקידה והספירה שציווה השי"ת למנות את ישראל, פעם ועוד פעם.

מצוות הפקידה אין מטרתה רק השגת מידע על מספרם של בני ישראל, כפי שנראה תכליתה של מצוות המניין מהותית וחיונית לאין ערוך. הספירה מהווה יסוד חשוב מאוד בקיומו של עם ישראל בכלל, ובשייכותו של כל יחיד ויחיד לכלליות ישראל, בפרט.

השי"ת מצווה את משה רבינו לשאת את ראש בני ישראל "שאו את ראש", הספירה הזו תכליתה לרומם את קומתו של כל יהודי. איך? לשם כך יש לקשר את המניין "למשפחותם לבית אבותם", זהו השורש והמקום של כל אחד. כל הצרות, הנפילות והבלבולים הינם תוצאה של התנתקות מהשורש. המספר נועד להכניס אותך פנימה אל המניין, לקשר אותך בשורש. היכנס, יש לך מקום בקדושה.

עד היכן חשיבותו של המניין – נוכל ללמוד מתלמידי רבי עקיבא. בשבועות הראשונים של הספירה נהגנו אבלות על מות עשרים וארבע אלף התלמידים של רבי עקיבא. הם נפטרו במגיפה כיוון שלא נהגו כבוד זה בזה. לא שרר ביניהם שלום והתלקחה אש המחלוקת. פירוד לבבות.

אם אנשים אינם מסוגלים לנהוג כבוד האחד בחבירו, הרי זה מפני שעוד קודם לכן אין הם מסוגלים לכבד את נקודתם הפרטית. אין הם מחוברים לתפקידם ואינם יודעים ששום אדם בעולם לא יוכל להחליף את מקומם. זהו נתק מהשורש, לפיכך התיקון יהיה באמצעות מספר ומניין.

כוחו של מניין

מניין הוא תנאי לכל דבר שבקדושה. ראו זה פלא: מכונסים להם תשעה יהודים בהיכל בית הכנסת. היום נוטה להעריב וזמן תפילת מנחה תיכף יסתלק אל האופק. הם אינם יכולים להתפלל, לא לומר קדיש ולא לשמוע קדושה. ממתינים… הנה נכנס למקום בחור צעיר, על מפתן בית הכנסת הוא שולף כיפה מכיסו ומניחה עראית על פדחתו. אנחת רווחה, אפשר להתחיל 'קדיש'.

מניין זה מושג, כל דבר שבקדושה יכול לחול על מניין. שכינה שרויה במניין יהודים. כאשר הינך חלק מהמניין, חלק ממספר בני ישראל, הרי אתה מוכשר לכל דבר שבקדושה.

הכלל הוא שלעולם קריאת פרשת במדבר תימצא בסביבת חג עצרת, ונתנו חז"ל סימן לדבר "מנו ועצרו". יש כאן קשר מוכרח. חג השבועות הוא חג מתן תורה. כדי לקבל תורה נדרש רצון, רצון חזק והשתוקקות. אדם עלול לאבד את הרצון רק כיוון שהוא בחוץ, מנותק מהנקודה שלו, נפרד מהשורש ח"ו.

מהסיבה הזו ההכנה הראויה ביותר לחג העצרת היא 'מנו', לספור. בפרשת במדבר צוונו למנות ולספור כל יהודי, להכניס את עצמנו ואת כולנו פנימה אל המניין. המניין מכניס אותנו לעבודת השם, אתה יכול להתבודד, לדבר דיבורים לפני השם. אתה מסוגל ללמוד תורה. לנצח את היצר. להתחיל התחלה חדשה – משום שאתה חלק מהכלל. יש לך משפחה. יש לך בית אב. אתה מחובר. וכאשר הינך מחובר גם המעשים שלך מחוברים, גם הרצון שבך נובע ממקור שיש בו ממש.

1017 סך כל הצפיות 1 צפיות היום
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים