פנחס – אכפת לו שנצליח

 

בס"ד (עלה לתרופה תשע"ד)

יש צדיקים מיוחדים, הם 'קנאים'. איכפת להם הגורל שלנו. כואב להם ההפסד שלנו. זו לבד סיבה טובה להתחיל לנצח.

תוכחה היא חרב פיפיות –עלולה להמית ומסוגלת להחיות. תלוי במוכיח. הצדיקים שאיכפת להם מאיתנו, יודעים איך להוכיח ולהפיח רוח של חיים.

כל ילד יודע, בעולם זה צריך מישהו שיהיה איכפת לו ממך. מישהו כזה שההצלחה שלך תיגע לליבו, ממש.

זה נכון בכל תחום: כל מחפש פרנסה מאחל לעצמו משרה נחשקת המסדרת את בעליה ללא דאגות כלכליות. המקומות הללו מטבע הדברים פחות נגישים, התור ארוך. כדי להתברג במקום טוב, כדאי שיהיה מאחוריך מישהו שאתה מאוד חשוב לו. בעל קשרים שיעשה הכל כדי לדחוף אותך למקום הנכון. יש לך? אשריך.

המצרך הזה דרוש גם לילד בתלמוד תורה ולבחור בישיבה. תלמיד שמאחוריו יש מישהו שהצלחתו חשובה לו, ייראה אחרת לגמרי ממי שלא זכה לכך. ברור לכל איש חינוך עד כמה האכפתיות חשובה להתפתחות וצמיחה רוחנית. מי שמאחוריו מתייצב מישהו שגורלו חשוב לו, יגיע למקומות שחבריו לא יוכלו אף פעם לחלום עליהם. האיש הזה שאיכפת לו יכניס אותו לישיבה הטובה והמתאימה ביותר. ישיג לו את מקום העבודה המועדף יותר. יזיז עבורו מהלכים וישפיע על אנשים. ברור אם כן שדמות שאיכפת לה מאיתנו היא הדבר הכי טוב שיכול היה לקרות לנו.

*

אם הדבר כל כך ברור בנוגע לפרנסה, ואם הדברים כה פשוטים בתחום החינוך ההתפתחות וההצלחה. מדוע שהם לא יהיו מתבקשים מאליהם גם בתחום הקרוב ביותר ללב – בנוגע לעצמנו ולגורלנו?!

ברור לכל שיש בעולם תכלית. תוחלת החיים אמורה להוביל להשגת ייעוד מסוים שהנשמה תלויה בו. האם כדי להגיע לשלמות הנפש שלנו איננו זקוקים למישהו הזה שיעשה הכל כדי להבטיח שנגיע לשם. האין זה החלום הנחשק ביותר מבחינתנו?

קנאות השם צבאו-ת

לאכפתיות הזו שהזכרנו יש בתורה שם, קוראים לה 'קנאות'. מיהו האיש המקנא – זה האיש שאיכפת לו. נוגע לליבו. לליבו ממש. כל כך איכפת לו שהוא קופץ ומקנא להשם אלוקיו ובולם בבת אחת מגיפה שהספיקה לגבות עשרים וארבע אלף קורבנות.

פנחס בן אלעזר בן אהרון הכהן היה מאותם צדיקים יחידי סגולה. צדיקים שהימצאותם בסביבתנו היא הדבר הטוב ביותר שיכולנו לאחל לעצמנו. אלו צדיקים של מסירות נפש. נשמות שלמות שהדבר הכי קרוב ונוגע לליבם הענק הוא, 'מה קורה עם הנשמות הטובות הללו', כלומר איתנו. אלו צדיקים שצער השכינה, צערו של יהודי, צורב בליבם כאש. הם יעשו הכל כדי להבטיח את גורלנו.

צדיקים אלו נחשבים לבעלי כוח מיוחד. הם ניצבים בחזית. יוצאים ראשונים ואילולא הם, לא יכולנו להתקיים כאן ולו רגע קט. פנחס במעשה זמרי, אליהו בהר הכרמל, משה רבינו ושאר הצדיקים שגילו קנאות יוצאת דופן לגורל נפשות ישראל. הצדיקים הללו לעולם לא יאמרו נואש על מצב עם ישראל בכלל, ועל מצבה של נפש יהודית בפרט. הם בשום אופן לא יעמדו מנגד, לא יסכימו להניח לנו ליפול לעולם.

לצדיקים אלו יש ביד 'מטה עוז', זהו המטה של משה עימו הוא מכניס לתוככי מצרים אותות ומופתים וגילוי אלוקות. באמצעותו הוא גואל את ישראל. המטה הזה הוא גם מטה של קנאות. הקנאות אומרת – לא רק שאתעקש להציל אותך, גם אבנה אותך. גם אדאג שתגיע למקום הטוב ביותר. לא אוותר לך לזנוח את ייעודך. האמירה הזו שייכת לצדיקים מקנאי קנאת השם.

תוכחה של צדיק

אנו עדים לאכפתיות מופלאה שכזו אצל משה רבינו, סמוך ונראה להסתלקותו, בערבות מואב. עם ישראל עומד להיכנס לארץ, משה אינו רשאי להיכנס, אבל בטרם פרידתו מן העולם ומהעם הוא פותח בתוכחה, תוכחה שלא נשמע דוגמתה. זהו ניגון, וזו בעצם תוכחה.

המיוחד באותם צדיקים אכפתיים הוא, שלעולם לא יניחו לנו לשקוע בתרדמה. יש להם מטה ביד והוא מהדהד בקול עוז. מעורר. מי שגורלך חשוב לו, לא יניח לך לשקוע, לשכוח, להיעלם. מאידך המטה המעורר כולו מלא רחמים. תוכחה שאינה ראויה מסוגלת בנקל למוטט, להבאיש ריח, לקלקל. תוכחתו של הצדיק היא ניגון. זו רוח חיים. היא מקיצה לתחייה ומעודדת להמשיך ולחפש.

אם רק ניאות להסכית לה ניווכח עד כמה מענג לחוש שמישהו ער לגורלנו. כמה מתוק לדעת ולהבין שהצדיק השלם הזה שזכה והצליח, מוטרד מדבר אחד בלבד – מה יהיה איתי. איתי האיש הקטן והפשוט. זה מה שאיכפת למשה רבינו.

כאשר יודעים זאת, הכל נראה אחרת. אדם מקבל חשק להתמודד. הוא לא לבד, צדיקים גדולים מפלסים להצלחתו דרך. הוא לא מוזנח, דואגים לו. אין פנאי לחשוב ממה שהיה ולהתייאש ממה שנראה כאילו לא מצליח. העבר אין, משום שמישהו בעל כוח גדול ידאג לתקן אותו. העיקר הווה. להתמקד בעבודת השם של הרגע הזה.

כמו בבית המקדש, לכל קלקול יש בעבודת המקדש דרך של תיקון. כאשר יש בעולם צדיקים מופלאים שכאלה, צדיקים שהם בחינת בית המקדש, אפשר באמת להתנתק מדאגות, לעשות תשובה ולהתמקד בעשיית טוב. הצדיקים הללו נמצאים בכל מקום אליו מניחים להם להיכנס. אם הלב שלנו יהיה מקום שכזה – הם יאירו בנו.

1837 סך כל הצפיות 1 צפיות היום
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים