על בחירות וכוח הבחירה

באחד מערבי יום הבוחר נכנסתי לחנות ספרים בעיר התורה והחסידות. בחוץ המה הסער, תעמולה ריפדה את הכבישים, האוויר ברחוב התרוקן מרוב דיבורים. בחללה של גלקסיה תלתה ציפייה, מוחשית כמו שרב. בפנים ד' אמות של אוויר נקי, מחוטא בניחוח דפים, לא פשקווילים. בחנויות ספרים יש ניחוח ממכר, אולי זו תאוות ספרים.

המדפים מלאים מזן אל זן. חיבורים חדשים עם ישנים, מהדורות על גבי מהדורות. אלו מגיהים ואלו מהדירים, מתמצתים ומלקטים, ושוב מתמצתים את שליקטו המלקטים. קשה בימנו להישאר בער. גם כסיל יבין אם רק יפתח ספר. האותיות מאירות והטקסטים מבוארים פלאות, מה כבר נשאר למוח לעשות? בירכתי החנות, ספון מאחורי דלפקו, ישב המוכר מאזין בדריכות למהדורה כלשהי בתדר מן התדרים. התוכן שנדף שם, נאמר זאת בלשון נעימה, לא ממש התאים לאכסניה. הסיטואציה המשילה לי משל: יושב אדם בצל החכמה, מוקף חומות של דעת. ספרים עומדים ממעל לו וגם מתחת. רק להושיט יד ולהחכים. אבל הוא לא שם. האוזניים קולטות תדרים אחרים, כל כך הפוכים. היכן שהאוזניים מצויות גם המוח שרוי. כמה שהדבר נכון גם לעצמנו…

אומרים שבעולם האמת המרחקים בין טוב לרע מדהימים. יש גן עדן ויש גיהינום. אפשר להיקלע למחיצתן של צדיקים או חלילה להיפך. בעולמנו לעומת זאת הכל קרוב, מרחק נגיעה. שניים יושבים זה לצד זה, אחד מטייל בגן עדן השני משוטט בשאול. הצדיקים בעולם החומר מלובשים בגוף, נגישים. יהודים כשרים חולפים לצידנו ברחוב, בבית הכנסת, בכל מקום. התורה מונחת בקרן זווית, אפשר לגשת ולקחת. כאן לכל דבר יש כתובת: לקדושה, לטהרה, לצדקות ולחכמה. שם, אומרים אלו שיודעים, אין לשום דבר כתובת. אם יש לך – יש, אם אין – אין.

חושבני שהמתנה הכי גדולה שלנו, כאנשים בכלל וכבני הדור הזה בפרט, היא גם המחלה שלנו –  הסקרנות. התברכנו בסקרנות מקוללת. אולי לא התברכנו בה כפי שניתנה האפשרות להגשים אותה. בדורות עברו גם איש סקרן, לאן כבר יכול היה להגיע? כדי לספק את סקרנותו נדרש להפליג אל מעבר לים, להעפיל אל מאחורי הרי החושך. עד שבא לשם, רווה. החיפושים לבדם הביאוהו לכלל שביעה. בימנו ניתן להזין את הסקרנות גם בלי לנוע ממקומך מלֹא פסיעה, מה שהופך את המסע לגירוי מתמשך שאינו רווה לעולם. סקרנות היא כישרון. ובכן, צריכים אנו לשאול את עצמנו עבור מה קיבלנו את היכולת הזו. כישרון לא ניתן לריק, לכל סגולה אנושית יש מטרה היא משובצת בכתר התפקיד שניתן לו. אם צוידנו בסקרנות יתרה, היא אמורה לשרת אותנו. הבעיה שהיא זו שמכשילה שוב ושוב את ייעודנו.

אפשר לומר שההחלטה היכן למקד את אנטנת הסקרנות חורצת את גורל שפיותנו. כפשוטו. הרעיון קיבל המחשה מדויקת מאוד בתקופה החולפת. שבועות וחודשים האוויר צובר את מטען הבחירות. הכל עוטה סקרנות ועניין. תמיד תמהתי, הרי בסופו של דבר יתבהרו תוצאות הבחירות ויפורסמו, מדוע חשוב כל כך להתרגש מהשערות ומדגמים שעתיים בודדות קודם סיכום ספירת הקולות? נו טוב, זו כמובן שאלה של עמי ארצות.

חיפשתי שם לתאווה ומצאתי שהיא אינה תאווה –  אין זה אלא ההדק על אקדחו של היצר. לכל תאווה או יצר שני מצבים, פעיל ורדום. תקופות יכולות לחלוף עלינו מבלי שנחוש בה ולפתע מידה רעה מתעוררת בנו. יצר סוכן בנו. סקרנות פועלת כמו מתג הפעלה, אם ניוותר אדישים לרע ולמיותר, הוא לא ידבר אלינו, ימשיך לנמנם בירכתיים. הבחירה כידוע, משחק מסוכן. רגעים קצרצרים של מאבק, להתעניין או להתעלם. להסתקרן או לוותר. אתה נכנע ומוצא את עצמך מכלה שעתיים בהאזנה עקרה לשטויות והבלים, אחר כך המשהו האמתי שבך שואל ובצדק "למה עשית לי את זה". באמת למה?

אבל יש גם צדדים יפים. כמה נפלא לכוון את אנטנת הסקרנות למחוזות טובים ולהישאב מבלי משים לשעה של קורת רוח בחכמה המנשבת בין הדפים. לחטוף טוב. לשכוח את עצמך במקום טוב. הסקרנות כל כך מסקרנת שכמעט אי אפשר לעמוד בפניה. במחיצתה אין בחירה. הבחירה קיימת רק בשלב מוקדם יותר. ברגעים בהם אנו נדרשים להחליט – להתעניין אם לאו. רגעים הרי גורל אלו יקבעו היכן נבלה בשעתיים הבאות, בשנתיים הקרובות, בחיים. בל נשכח, תוחלת חיינו בהם שבעים שנה ואם בגבורות שמונים. עשרות שנים בודדות אלו יחלפו כפי שחלפו אלפי השנים שקדמו להם. כל בני אנוש החליקו על משטח חייהם בעזרת סם הסקרנות. תמיד היו בעולם דברים מסקרנים. אם נבדוק נופתע לגלות שאנו מסוגלים להסתקרן גם שטויות. באין ברירה, אדם נעשה סקרן ודרוך גם מזוטות. דווקא בשל כך הסקרנות צורך גבוה. אפשר לרתום אותה כסוס קל רגליים לעגלת חיינו. הזכיות הגדולות באות – כמו ההחמצות המרשימות – בהיסח הדעת. משיח הוא אחד משלושה דברים שבאים בהיסח הדעת. פתאום יבוא האדון אל היכלו. פתאום תבוא גאולת נפשנו. פתאום נגלה תמורה ברוכה בחיינו. אי אפשר לעמוד בפני הסקרנות, אבל אפשר בהחלט לכוון אותה גבוה. להסתקרן מדברים טובים, אמתיים.

(המאמר ראה אור בעיתון 'בקהילה')

 

 

 

 

1917 סך כל הצפיות 1 צפיות היום
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים